Pokiaľ ide o voľnopredajných bojovníkov proti horúčke, existujú riziká a výhody pre ibuprofén aj acetaminofén. Kredit na obrázku: Tom Merton / OJO Images / GettyImages
Otvorte lekárničku a pravdepodobne nájdete niekoľko možností, ako znížiť horúčku. Fľaše na tlmenie bolesti obsahujúce ibuprofén (napríklad Advil alebo Motrin) a acetaminofén (Tylenol) sú základom pre domácu liečbu. Ale nezáleží na tom, aký voľne predajný (OTC) liek si vyberiete?
Rozoberáme najlepšie spôsoby použitia – a nezabudnite na bezpečnostné obavy – týchto dvoch ľahko dostupných druhov liekov, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesť a znížiť horúčku.
Získajte tipy, ako zostať zdraví, v bezpečí a pri zmysloch počas novej pandémie koronavírusu.
Užívanie Ibuprofenu Worsen COVID-19 príznaky?
Lieky proti bolesti obsahujúce ibuprofén sa dostali na prvé miesta v úvode novej pandémie koronavírusov, keď v článku z Lancetu z marca 2020 naznačili, že tieto lieky môžu zvýšiť riziko závažných symptómov COVID-19 u ľudí už zaťažených hypertenziou, cukrovkou alebo ochorenie srdca. Mnohí to chápali tak, že acetaminofén bude lepšou alternatívou pre horúčku spojenú s COVID-19.
Keď sa svet dozvedel viac informácií o COVID-19, tieto obavy išli bokom.
„Je šťastím, že neexistuje žiadna asociácia, ktorá by dokázala, že ibuprofén zhoršuje COVID-19,“ hovorí Mike Sevilla, MD, praktický rodinný lekár v Saleme v štáte Ohio.
Používanie nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), ako je ibuprofén, nie je spojené so závažnejšími výsledkami pre ľudí s COVID-19, podľa štúdie zo septembra 2020 publikovanej v PLOS Medicine . Štúdia skúmala viac ako 9 000 dánskych ľudí s diagnostikovanou SARS-CoV-2 (vírus, ktorý spôsobuje COVID-19) a zistila, že užívanie NSAID nezvyšuje mieru hospitalizácie, príjmu na jednotku intenzívnej starostlivosti ani úmrtnosť.
Niektorí stredne chorí pacienti s COVID-19 sú liečení intravenóznymi NSAID, ako je ibuprofén, hovorí MD Len Horovitz, pľúcny špecialista v nemocnici Lenox Hill v New Yorku.
Čo by ste mali vedieť o acetaminoféne
Nikto nevie presne, ako acetaminofén funguje, ale jednou zo súčasných teórií je, že blokuje chemikálie nazývané prostaglandíny, aby znížila bolesť a nepohodlie, hovorí doktor Sevilla. Prostaglandíny môžu prispievať k horúčkam a bolestiam. Nie je to NSAID, a preto nepomáha znižovať zápal.
Čo to zaobchádza
„Je to obľúbený liek na horúčky a bolesti hlavy,“ hovorí Hugh Snyder, MD, lekár rodinného lekárstva v spoločnosti Summit Springfield Family Medicine, ktorá je súčasťou Atlantického zdravotného systému v New Jersey. „Nie je také účinné pri znižovaní zápalu z poranení pohybového aparátu, ako sú vyvrtnutia alebo natiahnutie.“
Podľa Penn Medicine však niekedy môže pomôcť pri liečbe bolesti z artritídy. Acetaminofén zmierni bolesť a / alebo horúčku po dobu 4 až 6 hodín podľa Penn Medicine.
Výhody
Používanie acetaminofénu oproti ibuprofénu má niekoľko výhod. Jedna vec je, že sa dá podať o niečo skôr v živote, hovorí Diana Graalum, PharmD, manažérka klinickej farmácie v spoločnosti MedSavvy, webovej službe, ktorá hodnotí možnosti liečby pre spotrebiteľov.
Acetaminophen sa môže používať u detí mladších ako 6 mesiacov, uvádza UnityPoint Health.
Môže sa použiť až do bodu chirurgického zákroku u detí, tvrdí Nemocnica pre špeciálnu chirurgiu (HSS). To platí aj pre dospelých a tento OTC liek je bezpečný aj pre tehotné ženy.
Riziká a varovania
Acetaminofén a ibuprofén majú veľmi odlišné bezpečnostné profily založené na tom, ako tieto lieky pôsobia v tele.
„Acetaminofén účinkuje v pečeni, a preto môže spôsobiť poškodenie pečene, ak užijete viac ako 4 000 miligramov (mg) denne,“ hovorí Rupal Mansukhani, PharmD, klinický farmaceut v Morristown Medical Center v New Jersey. Môže tiež spôsobiť zlyhanie pečene, ak sa užije viac ako odporúčaná dávka naraz. „Pacienti s aktívnym a závažným ochorením [pečene] alebo so závažným poškodením [pečene] by sa mali vyhnúť užívaniu acetaminofénu.“
Ľudia, ktorí pijú nadmerné množstvo alkoholu, by sa mali tiež vyhnúť acetaminofénom, odporúča doktorka Sevilla.
Acetaminofén môže tiež interagovať s liekmi na riedenie krvi, ako aj s určitými záchvatmi a inými liekmi. „Pokiaľ ide o konkrétne lieky, pacienti by sa mali informovať u lekára svojho rodinného lekára,“ hovorí doktorka Sevilla.
Pozor
Mnoho rôznych produktov obsahuje acetaminofén, vrátane Excedrin, Midol, Pamprin, NyQuil, Mucinex, Sudafed a Theraflu, uvádza UnityPoint. Vždy si prečítajte štítky s liekmi, aby ste nepresiahli dennú dávku 4 000 mg. Tylenolové produkty zvyčajne obsahujú 325 až 500 mg acetaminofénu na Penn Medicine.
Čo by ste mali vedieť o ibuproféne
Rovnako ako acetaminofén, ibuprofén tiež účinkuje na prostaglandíny, ktoré podľa vášho lekárskeho predpisu Johns Hopkins Medicine hovoria, že váš mozog má cítiť bolesť.
Ale funguje to prostredníctvom trochu iného mechanizmu, hovorí MD Sandra Kemmerly, systémová lekárka pre kvalitu nemocníc v Ochsner Health v New Orleans. Pretože ibuprofén je NSAID, môže znižovať nielen bolesť a horúčku, ale aj zápal. To je jedna z vecí, vďaka ktorým sa líši od acetaminofénu. Aspirín a naproxén (Aleve) sú tiež NSAID.
Čo to zaobchádza
Ibuprofén sa najlepšie používa na horúčku, bolesti hlavy, bolesti chrbta, menštruačné kŕče, bolesti zubov, artritídu, drobné poranenia a zápaly, podľa Penn Medicine.
Výhody
Hlavnou výhodou ibuprofénu oproti acetaminofénu je, že môže potlačiť zápal.
„Jednoducho povedané, sú to skvelé protizápalové lieky, ktoré nie sú steroidmi ani aspirínom,“ hovorí doktor Snyder. (Steroidy aj aspirín môžu mať vážne vedľajšie účinky). „Táto skupina analgetík (liekov proti bolesti) zmierni bolesť a horúčku znížením zápalovej reakcie tela,“ dodáva.
Motrin a Advil všeobecne obsahujú 200 až 400 mg ibuprofénu. Podľa Penn Medicine je maximálna odporúčaná dávka 1 200 mg denne. Rovnako ako acetaminofén, účinky zvyčajne trvajú 4 až 6 hodín.
Riziká a varovania
Ibuprofen sa má na server UnityPoint podávať iba deťom starším ako 6 mesiacov. A nemal by sa použiť do 72 hodín pred operáciou. Nie je to tiež bezpečné pre ženy, ktoré sú tehotné alebo sa snažia otehotnieť. Rovnako ako acetaminofén, aj ibuprofén môže interagovať s alkoholom a riedidlami krvi spolu s určitými liekmi na krvný tlak, ako je lisinopril.
Gastrointestinálne účinky sú bežnejšie s ibuprofénom.
Užívanie ibuprofénu „vás môže vystaviť riziku krvácania alebo bolesti žalúdka, ak sa používa vo vysokých dávkach,“ hovorí Mansukhani. Ak máte v anamnéze žalúdočné vredy, gastrointestinálne krvácanie alebo srdcové choroby, držte sa ďalej od tohto prostriedku na tlmenie bolesti a znižovanie horúčky, hovorí doktor Sevilla.
Mali by ste si dokonca liečiť horúčku?
V lekárskych kruhoch sa vedú diskusie o tom, či sa vôbec má liečiť horúčka. Je to koniec koncov zdravý signál, že váš imunitný systém sa snaží bojovať s chorobou.
„Odporúčam liečiť horúčku buď ibuprofénom alebo acetaminofénom, najmä u vysoko rizikových pacientov a pacientov s existujúcimi stavmi,“ hovorí Dr. Sevilla. „Nedostatok liečby horúčky môže vyvolať alebo zhoršiť chronické zdravotné ťažkosti pacienta, ako sú základné srdcové choroby a / alebo pľúcne choroby.“
Pre ľudí, ktorí sú inak zdraví – okrem toho, že majú momentálne horúčku – je podľa Mayo Clinic odporúčaním pre nízku horúčku odpočinok a tekutina. Dospelí s horúčkou nad 102 stupňov Fahrenheita môžu na uľahčenie nepohodlia užívať OTC lieky. U dospelých je horúčka 103 stupňov F alebo pretrvávajúca nízka horúčka, ktorá sa pri domácej liečbe neuľahčuje, zavolať svojho lekára podľa Americkej akadémie rodinných lekárov.
Takže, ktorý Fever-Fighter je lepší?
„Neexistujú priame porovnania, podľa ktorých by bolo možné povedať, že jeden je lepší ako druhý,“ pri znižovaní horúčok, tvrdí doktor Kemmerly. To zahŕňa príznaky COVID-19. Acetaminofén aj ibuprofén sú dostupné v tabletách, kapsulách, roztokoch, taveninách a žuvačkách a ľahko sa používajú, dodáva Mansukhani.
Ibuprofén je samozrejme lepší, ak máte akýkoľvek druh zápalu, ako je reumatoidná artritída, osteoartritída alebo migréna. Má však viac vedľajších účinkov.
„Niektorí lekári iba pokračujú a začnú s acetaminofénom kvôli nižšiemu riziku vedľajších účinkov,“ hovorí Sherri Willard-Argyres, PharmD, klinický farmaceut v spoločnosti MedSavvy.
Vaše rozhodnutie môže v konečnom dôsledku viesť k osobným preferenciám a k tomu, čo najlepšie funguje pri vašich príznakoch.
Môžete tiež striedať acetaminofén a ibuprofén, pokiaľ nespadáte do skupiny, ktorá by nemala používať jeden alebo druhý. „To, čo niekedy robíme s neutíchajúcimi teplotami, pretože každý liek účinkuje na rôznych receptoroch, sa strieda krátkodobo, maximálne 24 až 48 hodín,“ hovorí doktor Kemmerly.
Znepokojuje vás COVID-19?
Prečítajte si ďalšie príbehy, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v novej pandémii koronavírusov:
- 8 mýtov o šírení a chytaní choroboplodných zárodkov, ktoré potrebujete vedieť
- Podrobný sprievodca bezpečným znovuzjednotením s blízkymi osobne
- Aké zlé je to, že počas uzamknutia pijete viac?